Diabetes mellitus, mint cardiovascularis rizikófaktor

 

 

Különböző becslések szerint 2010-re 210 millió cukorbetegségben szenvedő ember él

majd Földünkön.

Magyarországon 500 ezer ember ismert kezelt diabeses. Ezen felül 500 ezer ember már cukorbeteg, de betegségét még nem diagnosztizálták.

A cukorbetegség az inzulin abszolút illetve relatív hiánya miatt létrejött komplex

anyagcserezavar.

Diagnózisa:1. Éhomi vércukor 7,o mmól/l felett

                   2. Bármely időpontban 11,1 mmól/l feletti vércukorérték vénás plazmában

                       mérve

A cukorbetegség népegészségügyi jelentőségét a rövidtávú és hosszútávú szövődmények

adják meg. A diabeteses betegek 80 %-a cardiovascularis betegségben hal meg.

Hosszútávú szövődmények: microangiopathia-retinopathia

                                                                          -nephropathia

                                                                          -neuropathia

                                              macroangiopathia-atherosclerosis

Az artériás megbetegedések jellemzői diabetesben- coronariasclerosis előrehaladott, kiterjedt,

fiatalabb korban kezdődik, hiányzik a nők relatív védettsége, acut myocardiális infarctus

gyakoribb, halálozása magasabb, gyakori a mellkasi fájdalom hiánya, reinfarctus, alacsony 5

éves túlélés, magas stroke incidencia.

Tekintettel arra, hogy komplex anyagcserezavarról van szó a betegek komplex gondozást igényelnek egész életen át a bizonyítékokon alapuló orvoslás elvei alapján.

Így érhetjük el, hogy a cardiovascularis halálozásban élen járó országunkban a keringési rendszer betegségeinek előfordulása és ennek szövődményei csökkenő tendenciát mutassanak.

 

                                                                  Dr Kiss Éva

 

Egészséges életmód

 

Az egészség és életmód a történelem folyamán mindig összefüggést mutatott egymással. A XX századtól pedig igen nagy hangsúlyt kap az egyén aktív  szerepvállalása saját egészségének megőrzésében.

 

A városi életforma terjedése, és a kistelepülések fejlesztése, kötelező védőoltások bevezetése, járványok megszünése a várható élettartam nagyfokú növekedésével járt, egy évszázad alatt 40 évről 70 évre emelkedett. Az ember jobban kihasználhatja örökletes biológiai lehetőségeit. Nemcsak hogy tovább élünk, hanem a demográfiai robbanás következtében többen is vagyunk. A fejlődés igen érdekes módon kétarcú, döbbenetesen emelkedett a nem fertőző betegségek előfordulása, melyek ráadásul egyre fiatalabb korban jelentkezhetnek. Ezek: Elhízás, szív- és érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, daganatos betegségek. E folyamat megállítása nem elsősorban egészségügyi feladat, össztársadalmi szintű változásokat sürget.

 

Az egészségnevelés első fontos üzenete mindenki számára, hogy  életünk elengedhetetlen részévé kellene váljon a mozgás és a sport.

 Mutassunk példát gyermekeinknek! Ha azt látja a gyermek, hogy szülei rendszeresen sportolnak, mozognak, és így jól érzik magukat, akkor a gyermek is aktív lesz.

 Ne menjünk mindenhova autóval! A TV nézés heti 1 órával való növelése az elhízás kockázatát 2%-kal növeli meg!

Az egészséges táplálkozási szokások kialakítását már kisgyermekkorban le kell kezdeni. Óvakodni kell az úgynevezett üres kalóriák (cukros üdítők, alkohol) bevitelétől. Fontos a megfelelő folyadék fogyasztás.

Le kell szokni a dohányzásról, megfelelő diéta kíséretében, hogy ne hízzunk a leszokás során.

Fontos, hogy az ember harmóniában éljen magával, és a környező világgal.

 

                                                                                       Dr Kiss Éva

A cukorbetegség előszobája:  A csökkent glukóz tolerancia

 

Reprezentatív mintán végzett vizsgálatok alapján ma Magyarországon 800 ezer ember él együtt ezzel az állapottal, többségük úgy, hogy nem is tud róla. 10 éven belül minden 3. közülük cukorbeteg lesz. Mióta ezt felismerték egységes elvek alapján diagnosztizálhatóvá vált ez a veszélyeztető állapot. A diagnózis laboratóriumban terheléses vércukorvizsgálattal történik. Egészséges emberekben az étkezést követő vércukor-emelkedés bizonyos határon belül van, és 2 óra múlva visszatér 7,8 mmól/l érték alá. Ez csökkent glukóz tolerancia esetén nem történik meg, a vércukor 7,8-11,1 mmól/l között marad. Hosszú távon ez komoly rizikófaktor. Miért fontos az emberek kivizsgálása?  Egyik fő szempont  a diagnózist követően a cukorbetegségbe való átmenet lassítása illetve megakadályozása, másik pedig ezen állapot korrekt orvosi gondozása. Sajnos, bár semmi panaszt, tünetet nem okoz, a csökkent cukortűrő képesség 2-3 szorosára növeli a szív- érrendszeri események számát: a szívinfarktus, angina, agyvérzés, agylágyulás kockázatát. Még a nálunk gazdagabb országokban sem szűrik az egész lakosságot, mivel a költség-haszon arány alacsony. Ezért célzott csoportokat szűrünk.

Ha Ön: túlsúlyos, vagy kövér, magasvérnyomás betegségben szenved, köszvényes, kóros vérzsír értékei vannak, szülei, nagyszülei cukorbetegek- mindenféleképpen veszélyeztetett. Az a kismama, aki terhessége alatt szénhidrátanyagcsere-zavarral bírt, szintén évente vizsgálandó ezen állapot, valamint cukorbetegség kizárása céljából. A betegek háziorvosi gondozásba kerülnek, diétás tanácsadásban részesülnek. Gyakorlatilag az egészséges életmódhoz való visszatérésről van szó. A korszerű táplálkozási szabályok betartásával lassíthatjuk az állapot romlását, csökkenthetjük veszélyeztetettségünket váratlan érrendszeri történések szempontjából, és általában lassú testsúlycsökkenés indulhat el. Az állapotot természetesen javítja a kornak, testi adottságoknak megfelelő rendszeres testmozgás elkezdése. Lehetőség van megfelelő javallat esetén a fenti változtatások sikertelenségekor

a személyre szabott gyógyszeres terápia elkezdésére-mellyel az anyagcsere romlása megállítható, a folyamat lassítható.

 

                                                                             Dr Kiss Éva

Túlsúly és elhízás

 

A telt gömbölyű idomok évszázadokon keresztül a szépség, gazdaság és jólét jelképei voltak.

A XX. század 2. felében világméretűvé vált az elhízás jelensége- számos egészségügyi, gazdasági, társadalmi következményével. Az elhízás a modern világ „pestise”, mely szökőárként járja be a földet. Az elmúlt évtizedben a civilizált világ életmódja átalakult.

A fizikai aktivitás csökkent, a táplálékkal elfogyasztott energia nőtt. Így az energia bevitel és

felhasználás egyensúlya felborult. A jóléti társadalom megteremtette a maga „jóléti” betegségeit. Magyarországon  a gyermekek 15-20%-a, a felnőttek 60 %-a túlsúlyos, vagy elhízott. Az elhízás önálló rizikótényező az alábbi betegségekben: magasvérnyomás, cukorbetegség, koszorúér-elmeszesedés, magas koleszterinszint, epekövesség, egyes rosszindulatú daganatok, degeneratív mozgásszervi megbetegedések, depresszió.

A túlsúly mértékével hatványozottan nő ezen betegségek kialakulásának kockázata.

Ezért a WHO / Világ Egészségügyi Szervezete/ 1998-ban az elhízást betegségnek nyilvánította. Ha a kilogrammban mért testtömegünket elosztjuk a testmagasságunk méterben

kifejezett négyzetével-egy számot kapunk. Ha ennek értéke 20-25 közötti normál alkatúak vagyunk, 26-29 között túlsúlyról, 30-as érték felett kövérségről van szó.

Amennyiben a zsírfelesleg főleg a hasunkon és a derekunkon van -alma típusú  elhízásról van szó. Ez a belgyógyászati szempontból veszélyeztető állapot. Ha a súlyfelesleg a csípőn van

-körte típusú az elhízás- mely főleg mozgásszervi panaszokkal jár.

Itt az idő felmérni, hogy Önt érinti-e ezen probléma, és tenni ellene minél előbb!

Az egészséges táplálkozás és testmozgás csodákat tehet és megfiatalít, csak el kell kezdeni!

 

                                                                                       Dr Kiss Éva

 

A kerékpározás örömei

 

 

 

Évről évre nő Magyarországon is a kedvtelésből, sportból kerékpározók száma.

A kerékpár nemcsupán a helyváltoztatás eszköze, hanem egészséget megtartó, életkedvet javító értékes műszer.A XX. és XXI. században a fertőző betegségekkel való sikeres harc következtében a civilizációs betegsége: pl. elhízás, érelmeszesedés, magas vérnyomás, cukorbetegség, infarktus vált a z emberiség néma járványává.

A civilizáció bármilyen sok és kellemes előnnyel is jár, nagy hátránya a mozgásszegény életm,ód.Sajnos a fentiek ismeretében elmondható, hogy a mai világban sem kapjuk örökre ajándékba az egészségünket. Tenni kell érte!

Az egészséges élet felététele a rendszeres testedzés és a józan életmód.Sokan túlzűásokba esnek és túlsúllyal  illetve évtizedes  mozgásszegény múltjukkal hirtelen káros intenzitású és fajtájú mozgásba kezdenek.A kerékpározás bizonyítottan az aegyik legegészségesebb testedzés.Tartósan hat a vérkeringésre és anyagcserére úgy, hogy a szervezetet maximális oxigén mennyiséghez juttatja az izomzat és a csontvázrendszer károsodása nélkül. a korszerű technika befolyásolta a kerékpár fejlesztését is, így minden lehetőség adott a kerékpár optimalis használatához. Krónikus betegségben szendvedők is kitűnően beépíthetik ezt a fajta mozgás-therápiát hosszú távú kezelésükbe, orvosukkal konzultálva.Hatékonyságát akkor tudjuk igazán növelni, ha örömmel  és lelkesedéssel mozgunk.Biciklizni szinte mindenki tud, egyéni és társasági időtöltésnek kitűnő lehet. Rendkívül jó alkalom ara, hogy gyermekeinket megtanítsuk az országúton való közlekedés szabályaira, a jelzőtáblák és utjelek ismeretére. Megfelelő útvonalat választva kitűnő kirándulásokat tehetünk a természetbe. Nemcsak a hosszútávfutók, hanem a kerékpárosok is tovább élnek.Az öregedést testmozgással és rendszeres szellemi tevékenységgel késleltetni lehet. Jókevűvé tesz, testnek, léleknek egyaránt kikapcsolódást jelent.És ami a legfontosabb, csak magunkat kell legyőzni-legfőképp azért, hogy belekezdjünk!

 

 

 

                                                                                     Dr. Kiss Éva